15.3.21

Let’s cook together! (3 клас)

 

Тема: Let’s cook together! (3 клас)

Мета : забезпечити закріплення вивчених ЛО з теми,  вміння розрізняти злічувані та незлічувані іменники, вчити вживати much/many у мовленні учнів.

Очікувані результати: на кінець уроку учні зможуть будувати речення, вживаючи вивчені ЛО та much/many.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

How are you today?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Основна частина.

1.     Активізація вживання ЛО. Робота з картками.

2.     Гра Guess the object”.  (На дотик вгадати продукт, що захований у корзині).

3.     Повторення конструкції There is some/There are some.

Гра “What’s in your fridge”. Make sentences.

4.     Повторення конструкції  Is there any../ Are there any…?

5.     Фізкультхвилинка.

6.     Пояснення нового матеріалу. С. 74

На дошці :

How much milk is there?

How many tomatoes are there?

7.     Закріплення нового матеріалу.

Сортування продуктів на корзинки Much”/ “Many”.

8.     Аудіювання. Зошит с. 51.

9.     Говоріння.

-         Питання-відповідь (робота з холодильником).

-         Підручник с. 74. Робота в парах.

IV. Підсумки уроку. Рефлексія. Повідомлення домашнього завдання.




Favourite Holidays ( 5 клас)

 

Тема: Favourite Holidays

Мета:

повторити ЛО теми; закріпити граматичний матеріал: порядкові числівники; поглиблювати знання учнів про культурні традиції у Великій Британії та в Україні; вдосконалювати навички читання, усного та писемного мовлення;

розвивати слухову пам'ять, увагу, логічне та асоціативне мислення, самостійність, уміння оцінювати себе;

виховувати інтерес та повагу до культурних традицій нашої країни та країни, мова якої вивчається.

Очікувані результати: до кінця уроку учні зможуть зробити лепбук про свята та розповідати про них, використовуючи вивчений раніше лексичний матеріал та граматичний матеріал.

Хід уроку

1.     Організаційний момент.

2.     Постановка  теми та мети.

Children, I want you to guess the topic of our lesson. Look at the pictures and say, what do you see.

Look and solve the crossword.

How do you think, what is the theme of our lesson?

3.     Уведення в іншомовну атмосферу:

-         Do like holidays?

-         What is your favourite holiday?

-         What holiday did we celebrate on the fourteenth of February?

Перегляд відео про День Святого Валентина.

https://www.youtube.com/watch?v=-NaX5x-YeoY

How many presents did the girl get? (5)

What did she give as presents?

 

4. Основна частина уроку

1. Актуалізація опорних знань учнів.

- повторення порядкових числівників/місяців.

С. 122

Виконання вправи 1 с. 122.

2. Бесіда.

Вправа 2 с. 122

Жеребкування груп (визначення свята для виготовлення лепбуку)

1.     You have four texts on your desks. Find the text about your holiday. (HO1)

2.     How do we greet each other on your holiday? (HO2)

3.     What do people on this day? (HO3)

4.     What are the symbols of the holiday? (HO4)

 

And now it’s high time to make our lapbook.

You have some information at your desks. Choose the necessary information for your holiday and make a lapbook. Make a presentation of it.

I like _____.

It is on the _____ of ______.

On this day people __________.

The symbols/symbol f this holiday are/is _____.

We love this holiday because _______.

5. Підсумок уроку. Рефлексія (Гора Успіху HO5) .

6. Повідомлення д/з.

HO1

People celebrate this holiday in January . Sometimes they have parties where guests dress up in costumes and cover their face with masks. Next day people visit friends, relatives, neighbours. They usually watch big fireworks at night.

 

 

People in many countries decorate Christmas trees and give each other present. Children leave a long sock or stocking at the bed on December, 24. They hope Santa Clause will come down the chimney during the night and bring them presents. The special food is a big turkey and a  Christmas pudding.

 

People with romantic feelings for a particular person may send that person cards, gifts and text messages on this day. Popular gifts include chocolates and flowers.

 

It’s holiday for children in Britain.it is celebrated on October, 31. Children dressed in costumes knock on their neighbours’ doors and ask: “Would you like “trick”or “treat ?”, (money, sweets). Then they go away. People decorate their houses with pumpkins.

 HO2

My dear, I love you very much!

Trick or treat, be so sweet. Give me something good to eat!

I’m sending the best Easter wishes to you and your family!

 I wish you a Merry Christmas that is better than your dream!

Dear mum! I want you to be happy on the 8th of March!

Happy Birthday to you! Be happy! Be lucky!

Happy New Year!

HO3

decorate Christmas tree

make a Christmas card

write a Christmas wish

give presents

watch fireworks

eat turkey

wear fancy costumes

give flowers

give sweets

have parties

make pumpkin lantern

visit friends and relatives

sing Christmas songs

act out Vertep Shows

watch the Queen’s speech

watch the President’s speech